Araç Sorgulama
Araç Sorgulama

Araç Sorgulama

Ülkemizde birçok araç sahibi çeşitli trafik işlemleri ile ilgilenmektedir ve gerektiğinde de cezalarını ödemektedirler. Geçmişte bunu Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ve saatlerce sıra bekleyerek yapardık. Ancak artık teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet üzerinden her türlü bilgiye erişebilir veya işlemlerimizi halledebiliriz. Bu da bizim en çok zaman tasarrufu yapmamıza olanak sağlar.

Çoğu şoförün veya araç kullanıcısının merak ettikleri bir konu haline gelen araç sorgulama işleminin nasıl yapılacağı internette sıkça aratılan bir konudur. Bunu yapmak için ilgili kurumun Emniyet Müdürlüğü olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Ancak internet üzerinden kolay bir şekilde ve sıra beklemeden nasıl yapılır?

ARAÇ SORGULAMA İŞLEMİ VE DİĞER İŞLEMLER NASIL YAPILIR?

Araç sorgulama işlemi internet üzerinden e-Devlet uygulaması tercih edilerek yapılabilir.  Tek yapmanız gereken e-Devlet sistemine giriş yapmak ve ardından arama çubuğuna araç sorgulama yazmak ve aradığınız sonucu bulmak. Bir diğer yol ise ana sayfada bulunan ve e-Hizmetlerin içine de giren kategorilerden trafik ve ulaşım bölümüne girmek. Daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü yazısının altındaki “Adıma Tescilli Araç Sorgulama” seçeneğine girerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra çıkan sayfada araç plakası, araç cinsi, araç markası, araç modeli, tescil belgesi seri numarası ve hak mahrumiyeti gibi bilgiler yer alacaktır. Hak mahrumiyeti konusunda daha detaylı bilgilere erişmek istiyorsanız “Detay” bağlantısına tıklayarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra hem Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinden hem de e-Devlet üzerinden trafik alanına girebilecek işlemler yapılabilir ve trafik hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz. “Adıma Tescilli Araç Sorgulama” gibi aynı zamanda, “Sürücü Ceza Bilgisi Barkotlu Belge Sorgulama veya Doğrulama” , “Sürücü Trafik Kazası Barkotlu Belge Sorgulama veya Doğrulama”, “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama”, “ Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Belge Sorgulama” ve “Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama” gibi birden çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı zamanda ilgili kurumu Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi olan, “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” işlemi de araç sorgulama işlemi yapanlar kadar tercih edilen bir uygulamadır. Tüm bu işlemleri yapabilmek için ve çeşitli bilgilere sahip olabilmek bunları uygun bir şekilde gözden geçirmelisiniz.