E Devlet Giriş
E Devlet Giriş

E Devlet Giriş

Çoğu insanın günlük hayatta birtakım işleri olur. Bu işlere resmî işler de dâhildir. Geçmişte insanlar, resmî işlemlerini halletmek için devlet dairelerinde uzun zaman boyunca sıra beklemişlerdir ve her geçen gün bu şikâyetleri artmıştır. Ancak zaman geçirdiğimiz şu günlerde,  bu durum ister istemez değişmiştir.

Ülkemizde tüm resmî işler artık internet ile de yapılabilmektedir. Yani bu demek oluyor ki; artık sıra bekleme sıkıntısını çekmek istemeyenler bu resmi işlemleri sanal ortamda da gerçekleştirebilmektedir. Ek olarak ise eski sistemden farklı olarak resmî işlemler, ayrı ayrı sitelerde değil, hepsinin bir arada bulunabileceği tek platformda toplanmıştır. Bu uygulamanın adı ise bilindiği üzere E-devlet uygulamasıdır.

Uzun zaman boyunca e devlet giriş işleminin nasıl yapılacağı bir merak konusuydu. Daha sonra çeşitli bilgilendirmeler, kamuoyu ile paylaşılınca herkes bu konu hakkında aradığı cevapları bulmuş oldu.

Öncelikle e devlet giriş işlemini gerçekleştirmek için her bireyin bir şifre alması gerekir. Bu da PTT kurumuna gidilerek gerçekleşebilir. PTT’ye nüfus cüzdanı ile beraber giderek, 2 Türk Lirası karşılığında E-devlet şifresi alınabilir. Daha sonrasında e devlet giriş işlemi yapmak için, şifre girilir. Eğer kayıtlı bir kullanıcıysanız, aldığınız şifre ile giriş yaptıktan sonra profilinize girerek telefon bilgilerinizi güncelleyerek, yine telefonunuz üzerinden başka bir şifre oluşturma hakkınız bulunmaktadır.  Uygulamaya girmek için TC kimlik numarası, internet bankacılığı veya mobil imza seçenekleri de kullanılabilir ve daha sonrasında şifre oluşturulabilir. Tüm bu işlemlerin ardından sisteme giriş yapmak mümkün hale gelecektir.

Ayrıca bu e-Devlet uygulamasını akıllı telefonlarınıza indirerek de kullanabilirsiniz.

E-Devlet Hizmetleri

E-devlet uygulaması ile her türlü resmî işlemi gerçekleştirmem mümkündür. Bu işlemleri sanal ortam yolu ile yapabilmek ise tüm vatandaşların işlerinin kolaylaşması anlamına gelmektedir. Bu işlemlerin arasında kısa örnekler vermek gerekir ise; eğitim, sağlık, tarım & hayvancılık ve adalet gibi alanlar mevcuttur. Eğitim alanında burs ve sınavlar hakkında birden fazla bilgiye ulaşılabilmektedir. Sağlık alanında ise çeşitli hastane ve polikliniklerden muayene amaçlı randevular alınabilir. Ve buna benzer daha birçok alanda resmî işler halledilebilmektedir.