E Devlet Kapısı
E Devlet Kapısı

E Devlet Kapısı

E Devlet Kapısı ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile yabancı vatandaşlar devletin sunmuş olduğu imkanlardan faydalanma hakkına daha kolay erişim sağlayabilmektedirler. E devlet şifresi alarak ve e devlet giriş yaparak devlet daireleriyle ilgili tüm hizmetlerden sınırsızca yararlanabilmektedirler.

Ülkemiz vatandaşlarına kamu hizmeti sunan bir site olan e devlet kapısı, her türlü resmî bilgiye sahip olabilme ve işlem yapabilme olanağı sağlamaktadır. Sitenin adı “turkiye.gov.tr “ olsa da genel olarak e devlet kapısı olarak geçmektedir. İnsanlar bu uygulama ile her türlü resmî işlemi gerçekleştirebilmektedirler. Adalet, eğitim, sağlık, trafik ve ulaşım, tarım ve hayvancılık, sosyal güvenlik ve sigorta alanlarında insanlara sanal ortam üzerinden hizmetler sunmaktadır. Mesela, adalet alanında hakkınızda dava olup olmadığını öğrenebilir, eğitim alanında sınav ve bursları takip edebilir, sağlık alanlarında hastane muayenesi için randevu alabilir, trafik ve ulaşım alanında araç plakanıza yazılan cezayı ödeyebilir, eğer çalışıyorsanız ise sigorta ve prim ödemelerini kontrol edebilirsiniz.

Tüm bu alanlar tek bir çatı altında veya tek bir platform altında bu şekilde toplanmıştır ve birleşmiştir. Böylelikle tüm resmî işlerinizi halletmek için yalnızca e devlet kapısı sitesine girmek yeterli olacaktır. Bulmak istediğiniz herhangi bir bilgiyi arama çubuğuna yazarak da bulabilirsiniz, ilgili alanlardan birini seçerek adım adım da bulabilirsiniz. Tüm alanlar sitenin ana sayfasında mevcuttur.

Sanal ortamda bulunan bu kamu hizmeti, bilgisayar kullanıcıları tarafından genellikle “turkiye.gov.tr” adresini yazarak bu sayfaya erişim sağlamaktadırlar. Mobil cihaz kullanıcıları da aynı yöntemi izleyerek erişim sağlayabilirler. Ancak mobil cihaz kullanıcıları bunu yapmak yerine bunun uygulamasını indirerek daha kolay ve pratik bir yol ile bu sistemi kullanabilmektedirler.

E-Devlet kapısı olarak geçen bu sistem ülkemizdeki devlet dairelerinin yükünü azaltmak amacıyla vatandaşa sunulmuş pratik bir sanal platformdur denilebilir.  Bu platformu her ülke vatandaşı kullanabilmektedir. Geçmişte devlete bağlı kurumlarda oluşan sıraların ne denli uzun olduğu herkes tarafından bilinen bir şeydir. Durum böyle olunca hem devlet memurları görevlerini verimli bir şekilde icra edemiyor, hem de halk bu işten oldukça sıkılıyor ve şikâyetçi oluyor. Sonuç olarak toplumda huzur kalmıyor. Bu yüzden bu e-Devlet kapısı sistemi tüm vatandaşların dertlerine deva oluyor.

Böylece her türlü devlet kurumu e-Devlet içerisinde mevcudiyetini göstererek, insanlara pratikliği göstermiş ve kanıtlamış oluyor.