E Devlet Şifremi Unuttum
E Devlet Şifremi Unuttum

E Devlet Şifremi Unuttum

E-devlet, bilindiği üzere her vatandaşın sık kullandığı bir uygulamadır. Bu uygulama ile çoğu resmî işlemi halledebilirsiniz. Günlük hayatta sanal ortamdan yararlanarak, yani E-devlet uygulamasını kullanarak, çeşitli resmî işlemleri halletmek tüm vatandaşlar için oldukça kolay bir hal almıştır. Peki, bu avantajlardan faydalanmak için ne yapmak gerekir?

Tüm bu avantajlardan yarar sağlamak için öncelikle E-devlet uygulamasının kullanıcısı olmanız gerekmektedir. Bu da PTT’den 2 TL karşılığında şifre alarak mümkün olabilir. Elbette şifre almak konusunda yararlı olabilecek bilgiler de önemlidir ve bu suretle yanınıza nüfus cüzdanınızı almanız önemli olacaktır. Şifrenizi aldıktan sonra giriş yapabilirsiniz. Ancak bu işlem henüz E-devlet kullanıcısı olmayan bireyler için bir çözüm olarak görülebilir. Bazı insanlar bu işlemi yaptıktan sonra, yani şifrelerini aldıktan sonra unutabiliyorlar veya kaybedebiliyorlar. Dolayısıyla yeni şifrenin nasıl alınacağını merak ediyorlar. Peki, şifrenin unutulması halinde yeni şifre nasıl alınabilir?

E-devlet şifrelerini unutanların sık olarak sorduğu ve internet üzerinde sık aratılanlar arasına giren e devlet şifremi unuttum aramaları her geçen gün kullanıcıların akıllarında soru işareti olarak belirmektedir.  Bireyler E-devlet şifrelerini unuttuklarında takip edecekleri iki yol vardır. Birinci yol; PTT kurumuna giderek bir şifre daha istemek. Ancak bilinmelidir ki, yeni istenen her bir şifre için 4 TL alınmaktadır. İkinci yolu ise; eğer profilinize cep telefonu numaranızı kaydettiyseniz, yine cep telefonu vasıtasıyla yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra internet bankacılığı, mobil ve elektronik imza gibi yöntemlerle de şifrenizi oluşturma imkânınız bulunmaktadır. Ayrıca profilinizde, cep telefonunuz dışında e-postanızı da kayıt ederek şifrenizi alabilme imkânınız bulunur. Kısaca söylemek gerekir ise, e devlet şifremi unuttum diyorsanız ve daha önce cep telefonunuzu doğruladıysanız PTT şubesine gitmenize gerek kalmaz. Üstelik 4 TL gibi bir parayı da ödemek zorunda kalmazsınız. Tüm bu işlemleri uygulayanlar e devlet şifremi unuttum başlıklı sorunu çözmüş olacaktır.

E-Devlet Kapısı

E-devlet kullanmanın yararlarını genel olarak açıklamak gerekir ise, hem fiziksel enerjiden hem de zamandan tasarruf denilebilir. Herhangi bir devlet dairesinde uzun süre sıra bekleyerek, yorulma ve zaman kaybetme gibi dertlerden sıyrılmış olacaksınız.