HGS Bakiye Sorgulama
HGS Bakiye Sorgulama

HGS Bakiye Sorgulama

HGS kısaltması ile bilinen Hızlı Geçiş Sistemi,  ülkemizde tüm otoyol geçişleri için alınan ücretlerin biletsiz veya herhangi bir bekleme olmaksızın, işlemlerin yapıldığı ve radyo frekansı üzerinden tanımlama yapılan sistemler anlamına gelmektedir. Bu sistem sayesinde, geçmişte olduğu gibi uzun gişe kuyrukları minimuma inmiştir. HGS kartlarını PTT kurumundan alabilirsiniz. Ayrıca müşterisi olduğunuz ve anlaşmalı bankanıza da ruhsat veya nüfus cüzdanını gösterdiğiniz takdirde bu kart ve etiketlerden alabilirsiniz.

Diğer bir konu hgs bakiye sorgulama işlemidir. İnsanlar bu işlemin nasıl yapılacağı konusu hakkında merak sahibidir. Bu işlemin de nasıl yapılacağını merak ediyorsanız, tıpkı HGS kartlarını almak için PTT’ye gittiğimiz gibi yine bu işlem için de oraya gitmemiz gerekmektedir. PTT’ye giderek ilgili görevliye hgs bakiye sorgulama işleminin nasıl yapıldığını veya öğrenmek istediğinizi söylemelisiniz. Görevliler bu konuda size yardımcı olacaktır. Bir diğer yöntem ise mobil cihazınız ile yani cep telefonuz ile internet üzerinden bu işlemi gerçekleştirmektir.

Bu işlemi hem cep telefonu ile hem de bilgisayar üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Tek yapmanız gereken e-Devlet’e giriş yaparak, PTT Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan seçenekleri gözden geçirmeniz ve hgs bakiye sorgulama bölümünü bulmanız olacaktır. HGS işlemleri PTT Genel Müdürlüğü’ne bağlı olduğu için, direkt olarak arama çubuğuna PTT Genel Müdürlüğü diye aratarak da bulabilirsiniz. Girdiğiniz zaman göreceksiniz ki PTT Genel Müdürlüğü adı altında alt alt sıralanmış iki seçenek var. Biri HGS hesap bilgileri sorgulama (ki büyük ihtimalle bakiye sorgulama işlemi de içinde), diğeri ise HGS geçiş ihlalleri bilgileri sorgulama seçenekleridir. Tüm bu adımlar izlendiğinde göreceksiniz ki bu işlem doğru ve başarılı bir şekilde gerçekleşecektir.

HGS bazında hem bakiye sorgulama işlemi hem de HGS ile diğer bilgilerden faydalanmak istiyorsanız. PTT’nin HGS sitesine girerek bunu gerçekleştirebilirsiniz. Site adresi hgsmusteri.ptt.gov.tr olup da HGS ile ilgili birden çok bilgi edinebilirsiniz.  Geçiş ihlali sorgulama, hızlı geçiş şeritleri bulunan gişeler, HGS hesabına yeterli kredinin olup olmadığı hakkında bilgi ve işlemleri öğrenmek bu yöntem ile oldukça mümkündür.