kredi notu sorgulama
kredi notu sorgulama

Kredi Notu Sorgulama

Günlük hayatta insanların bankalar ile birçok işleri olur. Para çekme, para yatırma, kredi işlemleri ve kredi notu sorgulama bunların bazıları arasında yer alır. Geçmişe göre günümüzde banka işlemleri ile ilgilenmek artık daha kolay bir hal almıştır. Bu kolaylık ise herkese tesir etmiştir ve yakın zaman içerisinde faydaları fark edilmeye başlanmıştır.

Öncelikle kredi notu sorgulama işleminin e-Devlet üzerinden yapılıp yapılmayacağı oldukça popüler bir sorudur. Maalesef bu işlem e-Devlet üzerinden yapılmamaktadır. Ancak bunu yapmanın birkaç yolu bulunmaktadır. Findeks adı verilen internet sitesi bireylerin kredi notunu nasıl hesaplayacaklarını veya kredi notlarını nasıl sorgulayacaklarına dair bizlere hizmet vermektedir. Bu da Findeks sitesi üyesi olmasıyla gerçekleşebilmektedir. Kimlik bilgilerinizi yazarak üyelik işlemlerini oluşturabilirsiniz. Ardından siteye giriş yaparak sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak her kredi notu sorgulama işlemi için 4.50 TL + KDV ücret verilmesi gerekir. Bunun yanı sıra ilk defa bu sorgulama işlemini yapmak isteyenler ücretsiz olarak yapabilirler. İkinci defa yapacakları sorgulama işinde belli bir ücret devreye girmektedir.

Bir diğer sorgulama işlemi de Turkcell operatörü tarafından yapılabilmektedir. Turkcell hattı olanlar bu işlemi yine rahatlıkla gerçekleştirebilirler. Ancak Findeks sitesine göre daha fazla ücret alınmaktadır.  Findeks sitesinde alınan ücretin iki katı olan bu ücretin fiyatı 9 Türk Lirasıdır. Bu işlemi yapmak için ise telefonunuzun SMS bölümüne girerek TC kimlik numaralarını yazarak boşluk bırakıp doğum tarihinin sadece yılını yazarak 1122’ye gönderilmesi gerekir.

Kredi notunu öğrenme işlemi son olarak anlaşmalı olduğunuz banka aracılığı ile yapılabilir. Eğer bankanızın internet bankacılığını kullanıyorsanız bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kullanmıyorsanız akıllı telefonunuz ile anlaşmalı olduğunuz bankanın mobil uygulamasını indirerek bunu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak her bankanın tahsis ettiği ücret farklıdır ve bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir.

Bu yüzden bu tür işlemlerde en az ücret alan Findeks diğer alternatiflere göre daha çok ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden Findeks sitesine girerek üye olmanızda fayda var. Tüm bu yöntemler, kredi notu öğrenmenizde size yardımı dokunacak olan yöntemlerin arasında girmektedirler.