SSK Gün Sorgulama
SSK Gün Sorgulama

SSK Gün Sorgulama

Çalışanlar ödenmiş sigorta prim gün sayılarını tc kimlik no ile ssk gün sorgulama işlemlerini gerçekleştirerek hızlıca döküm olarak alabilirsiniz. Yapacağınız ssk sigorta gün sayısı sorgulama işlemi sonucunda ödenen ssk primleriniz başta olmak üzere işe başlangıç tarihi, çıkış zamanı, kaç paradan çalıştırıldığınız sigortaya bildirilmiş hali gibi bir çok teknik detaya ulaşmanız mümkündür.

Çalışanlar için en önemli unsurlardan birisi olan emeklilik, yatırılan gün sayısı baz alınarak hesaplanmaktadır. Belli bir dönem çalışmış olan bir işçi ne zaman emekli olacağını öğrenmek için genellikle ssk gün sorulama işlemine başvurmaktadır. Bu sorgulama SGK bürolarından ya da E Devlet üzerinden E Devlet Şifresi ile yapılabilmektedir. E Devlet şifrenizi ilk kez alacaksanız en yakın PTT bürosundan kimliğiniz ile başvurmanız yeterli olacaktır.

Sonrasında internet üzerinden E Devlet sitesine giriş yaparak, 4A hizmet dökümü adı altında anında tüm bilgilere ulaşılabilmektedir. Bu hizmetler işçilerin çalıştığı iş günlerinin, işveren tarafından beyan edilen bilgileri üzerinden hazırlanarak hesaplanmaktadır. Ssk gün sorulama e devlet işleminde yer alan toplam çalışma gün sayısı bu güne kadar kişinin değişik kurumlarda yapmış olduğu ve bildirgeler ile kuruma iletilmiş olan resmi kayıtlardan elde edilmiştir.

Çalışanların geleceklerinde ki emeklilik ve maaş durumlarında önemli bir etkiye sahip olan SSK hizmet dökümü her çalışan tarafından düzenli olarak incelenmesi gereken bir belgedir. Bu şekilde işverenin doğru bir şekilde gün ve primlerini bildirip bildirmediğinin de göstergesidir. Sizler de emeklilik için kaç gününüz kaldığını ya da işverenin günlerinizi düzenli şekilde bildirip bildirmediğini öğrenmek için SSK gün sorulama yapabilirsiniz. Şüpheli bir durum olması durumunda ise bunu en yakın SGK bürosuna giderek, şikayet bölümüne yazılı bir dilekçe ile bildirebilirsiniz.