SSK Sorgulama
SSK Sorgulama

Ssk Sorgulama

Türkiye’de çalışan her vatandaşın çalıştığı işyeri tarafından ssk-sgk sigorta primlerinin ödenmesi zorunludur. Çalışanların sağlık ve emeklilik zamanları için bir garanti olan sigortalı çalışmak her çalışanın hakkı olduğu gibi ailesinin de teminatıdır. Çalışanlar düzenli aralıklarla ssk sorgulama yaparak alacak oldukları sgk hizmet dökümü belgesi sayesinde kaç günlük sigortalı olduklarını ve devlete bildirilen 4a hizmet dökümü belgesine göre maaşının kaç paradan gösterildiğini öğrenebilmektedir.

Daha önceki yıllarda ssk sorgulama işlemleri için esgm sayfası kullanılmaktaydı. Bu sayfa sayesinde vatandaşlar tc kimlik no ile sgk sorgulama yaparak ssk hizmet dökümü alırlar ve kolayca sigortalımıyım değilmiyim öğrenebilirlerdir. Gerek güvenlik koşulları gerekse de sistemlerin birbirine uyumlu hale gelmeleri adına işlemler artık e devlet ile yapılmaktadır.

E Devlet kapısı üzerinden giriş yaptığınızda tc ile ssk sorgulama başta olmak üzere diğer bütün sosyal güvenlik kurumu işlemlerinizi tek bir yerden yapma imkanına sahip olacaksınız.

Ssk prim sorgulaması için e devlet şifresine sahip olmanız yeterli olacaktır. Bunun için tc no ile giriş yaptıktan sonra tüm hizmetler ekranından sgk sayfasını seçip ardından 4a hizmet dökümü kısmına gelmeniz yeterli olacaktır.

Hizmet bilgisi sayfasında sigortalı kişinin ilk giriş yaptığı tarihten başlamak üzere toplam ssk prim gün sayısı dökümü ve işe giriş ile çıkış tarihleri yer almaktadır. Buradan takip edebilir ve güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

Çalışan kesimin düzenli aralıklarla ssk hizmet dökümü alarak yapacak olduğu bu işlem sayesinde sigortasız çalıştırılma gibi bir durumla karşılaşma olasılığı azalacaktır.

Eğer yeni bir işe girdiyseniz ve çalıştığınız ilk ayın sonrasındaki iki hafta içinde e devlet ile ssk sorgulama sayfasında bir işe giriş tarihi görmüyorsanız bunu iş yerinizle görüşmeniz yararınıza olacaktır. Sigortasız olarak çalıştırılıyorsanız alo sgk hattını ya da size en yakın sgk müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.