TC ile SSK Sorgulama
TC ile SSK Sorgulama

TC ile SSK Sorgulama

Çalışma hayatının temel gereksinimlerinden biri olan sigortalılık hususu geçtiğimiz senelerde bilinçsizlik sebebiyle göz ardı edilen fakat ileride ciddi sorunlar ortaya çıkaran bir konu idi. Devletin de yapmış olduğu denetimler ile bilinçlenen işçilerin şikayetleri üzerine sigortasız çalıştırılma oranlarda düşüşler meydana geldi. Çalışandan habersiz olarak sigorta primi ödemeyen işverenler işçinin hem sağlık hem de ileri de emeklilik hakları olmak üzere bir çok hakkından maruz bırakmaktadır. Bu tür durumlarla karşılaştığınızda yapacak olduğunuz ise size en yakın sosyal güvenlik kurumu müdürlüğüne giderek başvuruda bulunmaktır. Eğer çalışıyorsanız da tc no ile ssk sorgulama yaparak primlerinizin ödenip ödenmediğini net olarak öğrenebilirsiniz.

Sigortalı kişi hizmet bilgisi için ssk sorgulaması tc no ile yapıldığı esgm sayfası kapatıldı ve yerine edevletten sssk yapılmaya başlandı. Bu da şifre zorunluluğunu ortaya çıkardı. SSK tarafından yapılan sigortalar sağlık hizmetlerinden emekliliğe kadar birçok imkân sunuyor. Bu sigorta sayesinde gerek devlet hastanelerinde gerekse anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarında tedavi olabilirsiniz. Ayrıca emekliliğiniz de yatırılan SSK primleri ile yapılmaktadır. Her ay belli bir prim yatırarak yaşlılık yıllarınızda alacağınız maaşı finanse edebilir ve geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz.

Bununla birlikte sigorta yaptırmak yasal bir zorunluluktur. Herhangi bir sigorta kurumuna başvurmadığınız hâlde her ay belli bir SSK borcu işleyecektir. Dolayısıyla borçlarınızı kapatmak ve iyi bir sağlık hizmeti alarak emekliliğinizi şimdiden hazırlamak için SSK sorgulaması yaptırmalısınız. Bu sorgulama işlemlerini yaparak emekliliğinize ne kadar kaldığını öğrenebilir ve geleceğiniz için bir plan yapabilirsiniz.

SSK sorgulama işlemi eskisi gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sitesinden yapılmamaktadır. Ayrıca bu işlem için herhangi bir SGK şubesine gitmeniz de gerekmez. E-devlet, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı bütün sigorta birimleriyle ilgili sorgulama yapmak imkânı sunuyor. Sisteme TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak SSK dökümünüzü alabilir ve sigortanızı sorgulayabilirsiniz.

E-devlet sistemine TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra ilgili menüden sigorta primlerinizi sorgulayabilirsiniz. Karşınıza çıkacak bilgilendirme ekranında işe giriş tarihinizden yatırdığınız sigorta miktarına kadar birçok veri bulunmaktadır. E-devlet şifresi almak için ise herhangi bir PTT şubesine başvurmanız yeterlidir. www.turkiye.gov.tr adresinde kullanacağınız şifreyi 2 TL karşılığında postane görevlisinden alabilirsiniz.

E devlet ile ssk sorgulaması için yapacak olduğunuz işlemler sırasıyla, e devlete giriş, ardından sgk ekranı ve kişi hizmet bilgisi alanına giriş yapıp ssk sorgulaması işlemlerini tamamlayabilirsiniz.