Trafik Cezası Sorgulama
Trafik Cezası Sorgulama

Trafik Cezası Sorgulama

Trafik kazaları gün içerisinde yaşanması muhtemel olan olaylar arasındadır. Trafik alanında sadece kazalar değil aynı zamanda kural ihlaline giren diğer uygunsuz durumlar da oldukça sık karşılaşılmaktadır.

Geçmişte bu tür uygunsuz durumlar için araç sahipleri, cezanın yazılıp yazılmadığını kontrol etmek için veya cezanın miktarını öğrenmek için ve her türlü trafik işlemleri için Emniyet Müdürlüğü’ne gitme zorunluluğu bulunurdu. Şu an yine bu yol izlenilebilir, ancak artık internet üzerinden bu tür resmî işlemleri halletmek mümkün duruma gelmiştir. Bu işlemler de internet üzerinden e-Devlet uygulaması ile gerçekleştirebilir.

İnsanlar trafik cezalarının olup olmadığını öğrenmek istemektedirler. Ve bu işlemin internet üzerinden nasıl yapılacağı çoğu kişi tarafından bir merak konusu haline gelmiştir. Peki, trafik cezası sorgulama işlemi nasıl yapılmaktadır?

Trafik cezası sorgulama işlemini adım adım anlatmak gerekir ise; önce e-Devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir. Daha sonrasında arama çubuğuna trafik cezası sorgulama yazılabilir. Ya da bunun yerine adım adım hareket etmek isteniyor ise “trafik ve ulaşım” bölümüne girilmelidir. Ardından kurumlar arasından Emniyet Genel Müdürlüğü bulunmalıdır. Kurum bulunduktan sonra alt alta sıralı olan seçenekler arasında hangi sorgulama türü isteniyorsa ona girilmelidir. Çünkü ceza sorgulama değişkenlik gösterebilir. Araç plakasına yazılan ceza ile şahsa yazılan ceza farklılık gösterebilir. Tüm bu adımlar izlendiğinde aranılan cevabı bulacaksınız ve sorgulamanızı başarıyla gerçekleştirebileceksiniz.

Araç Ceza Sorgulama

Bir diğer yol ise Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmî web sayfasına girerek sorgulama bölümünü bulmalısınız. Daha sonra isim, soy isim, TC kimlik numarası ve doğum tarihi gibi bilgilerinizi doğru bir şekilde girdikten sonra işlemi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca araç plaka kodu ve tescil tarihi de sorulabilmektedir.

İki yöntemde de olduğu gibi bilgilerinizi girdikten sonra cezanın yazıldığı yer, tarih ve cezanın tutarı görüntülenecektir. Aynı zamanda bu bilgilerin daha derinine inmek istiyorsanız ve ayrıntılarını merak ediyorsanız “detay” bağlantısına tıklayarak trafik cezaları ile ve aracınız ile ilgili çoğu detaya ulaşacaksınız.

Bu sorgulama işlemi yerine en yakın Emniyet Genel Müdürlüğü’ne müracaat ederek cezanız hakkında bilgilendirme alabilirsiniz.