Vergi Borcu Sorgulama
Vergi Borcu Sorgulama

Vergi Borcu Sorgulama

Yenilenen kullanıcı ekranı sayesinde vergi borcu sorgulama ve ödeme yapmak isteyenler İ.gib.gov.tr adresinden daha aktif faydalanabiliyorlar. Gib borç sorgulama işlemlerinin yanısıra bir çok hizmeti sayfalarına taşıyan gelir idaresi başkanlığı, online işlemler sayesinde vergi borcu ödeme, mtv hesaplama, trafik cezası gibi bir çok vergisel alanda hizmet sağlıyor.

Geçmişte çoğumuz hatırlarız ki her türlü resmî işlem için günlerimizi devlet dairelerinin kuyruklarında geçirmişliğimiz olmuştur. Bu durum oldukça can sıkı bir durum olmak ile beraber aynı zamanda her birey için bir zaman kaybı idi. Saatlerce sırada beklemek herkesin zamanında çalmaktaydı. Kısa süre içerisinde hayatlarımıza internet girdi. Ve bir sürü işlemimizi bu sanal ortamdan gerçekleştirmeye başladık. Örnek olarak vergi borçlarını öğrenmek ve ödemek için artık e-Devlet’in tüm ülke vatandaşlarına sunduğu bu vergi borcu sorgulama denilen kamu hizmeti herkes tarafından kullanılan pratik bir uygulama haline geldi.

E-Devlet içerisinde bulunan bu vergi borcu sorgulama işleminin yanı sıra daha birçok resmî işlemi halletmek ve çeşitli alanlarda bilgiler edinmek mümkündür. Ancak vatandaşın büyük bir kısmı vergi borcu sorgulama işleminin nasıl yapılacağını merak etmektedirler.

Bunu yapabilmek için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında internet üzerinden erişim yapabileceklerimiz de mevcuttur.

İlk yöntem, sorgulamayı e-Devlet yolu ile yapmaktır. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra dilerseniz arama çubuğu yolu ile dilerseniz ise adım adım bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Arama çubuğuna vergi borcu sorgulama yazarak aratabilirsiniz. Diğer yöntemde ise adım adım bir yol izlenerek öncelikle ana sayfada bulunan e-Hizmetler arasında “vergi, harç ve cezalar” kategorisini seçerek ve ardından gelir idaresi başkanlığı altında sıralanan aradığınız vergi sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Vergi, harç ve cezalar bölümüne girerek ayrıca trafik cezaları sorgulama işlemini de yapabilirsiniz. Ve buna benzer diğer vergi işlemlerini bu kategori içerisinden gerçekleştirmek mümkündür. Tüm bu yol ve yöntemler izlendiğinde aradığınız cevapları bulabileceksiniz demektir.

İkinci yöntem ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesine giriş yaparak uygulayacağımız yöntemdir. Ana sayfada bulunan “internet vergi dairesi” bağlantısına tıklamalısınız. Daha sonra karşınıza çıkan sayfada “borç bilgilendirme servisi” ne girmelisiniz. Çeşitli uyarıları okuduktan sonra, birkaç bilgi girmeniz sonucunda sorgulamayı tamamlayabileceksiniz. Bu bilgiler arasında TC kimlik numarası, cüzdan seri numarası ve anne, baba, eş veya çocuk TC kimlik numarası girilmelidir. Son olarak ise anne kızlık soyadının ilk ve ikinci harfi de yazılarak istenilen sorgulama işlemi vergi dairesine gitmeye gerek kalmadan tamamlanmış olacaktır.